Vajina Girişi “Introitus”

Vajina Girişi Introitus

Model Detayları

  • Kayıt Tarih: 22 Mart 2013 6:36:30
  • Bitiş Tarihi: Bu ilanin süresi doldu

Model Açıklaması

Vajina Girişi Introitus

Introitus ya da vajina girişi hemen üretranın altındadır. Aynada da görebileceğiniz gibi geniş ve boş bir delik değildir. Parmağınızı girişe yerleştirip çektiğinizde çok küçük bir giriş fark edeceksiniz. Normal doğum yapmışsanız giriş biraz daha büyük olabilir.

Girişin etrafında doku parçacıkları fark edebilirsiniz. Kızlık zarınız delindiğinde arta kalan dokudur bu. Bazı kadınlarda parçacıklar fark edilmez. Ama diğerlerinin vajina ağzından pırtlamış gibi görünen büyük doku parçacıkları olabilir. Bunlar bazı kadınlarda siğil ya da tümör paniği yaratabilir ama tamamen normaldirler.

Introitusu oldukça hassas bulabilirsiniz. Ateşli noktalarınızı bulmak için bu alana parmaklarınızla masaj yapın ve okşayın.

Vulvanıza Bakım

Temizlik

Labianızı yumuşak, hipoalerjenik, temizleyici sabun ya da kremle yıkayın. Veya hiç temizleyici kullanmayın. Sert, renkli, deodorantlı veya parfümlü sabun kullanmayın.

Labiayı açtığınızda iç dudak ile dış dudak arasındaki kıvrımı temizlediğinizden emin olun. Labianızdaki bezlerden yoğun, yapışkansı salgılar burada toplanabilir ve duştayken vulvanızı yıkayarak bundan kurtulamayabilirsiniz. Yumuşak, ıslak bir bez kullanarak ya da duş başlığını buraya püskürterek bu salgıları temizleyebilirsiniz.

Klitorisinizi temiz ve sağlıklı tutmak için klitori-sin başını kaldırın, ılık su ve yumuşak bir bez kullanarak başlık ve glansler arasındaki salgıyı silin. Erkeklerde smegma denilen bu yoğun salgılar deri hücreleri ve başlığın bezlerinden gelen yağı içerir ve başlığın klitorise yapışmasına neden olabilir. Bu olursa, cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında acı duyabilirsiniz.

Seksten sonra vulvanızı ve vajina girişini yıkayın. Yani gece seks yapmışsanız, sızmadan önce yıkanmalısınız. Seks oyunları esnasında köpük krem, bal, şerbet, çikolata ya da tatlandırılmış jöle kullanmış-sanız bunlardan arta kalanları yıkadığınızdan emin olun. Uzun bir süre üzerinizde kalırsa, bu ürünlerin artıkları labiayı tahriş edebilir ya da enfeksiyona sebep olabilir. Ayrıca, en iyisi labianızın doğal tadıdır, ister banyo yapın, ister duş alın; vulva ve vajinanız-daki sabun artıklarını iyice duruladığmızdan emin olun. Vulvanızı tamamen kurutun. Fön makinenizin serin ayarıyla nemi kurutmak eğlenceli olabilir. Şırınga kullanarak içinizi temizlemeye kalkmayın. Bu iyi bakterileri yok eder. Vajinanın kimyasal dengesini değiştirir. Enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca pelvis enfeksiyon rahatsızlığı (fallop tüplerindeki enfeksiyon) riskini artırdığı görülmüştür.

Günlük Alışkanlıklar

Vajinanızı daima önden arkaya doğru silin, vulva-dan anüse doğru. Diğer türlü silmek rektumdaki bakterileri vajinaya taşır. Bu da enfeksiyona sebep olabilir.

Sadece beyaz, kokusuz tuvalet kağıdı alın, bulabilirseniz beyazlatılmamış olanı seçin. Boyalı ve kokulu olanlar tahriş edici olabilir.

Deodorantlı tamponlar, pedler ve günlük pedler almakla uğraşmayın. Adet kanının kötü bir kokusu yoktur, kötü kokuları yapan bakterilerdir. Ped ve tamponlarınızı yeterli sıklıkta değiştirdiğiniz sürece kötü koku sorununuz olmaz.

Talk içeren pudralardan uzak durun. Talkın yumurtalık kanser riskini artırdığı görülmüştür.

Kadın hijyen spreyleri“nden de uzak durun, vaji-nal enfeksiyonu artırdığı gibi alerjik reaksiyona, cilt tah/işine ve vulvanın kötü bir iltihap geçirmesine I neden olabilir. Ayrıca tadı kötüdür ve seks oyunlarında kötü tat verir. Partnerinizin de spreye alerjisi varsa, geceniz ziyan olur.

Tüylerinizi almadan önce, tıraş kremi ya da tüy dökücüleri uygularken pubis tüyleri almak için dış dudağın küçük bir yerinde bunları deneyin ki tahriş ya da alerjik bir durum var mı görün. Hangi tür yöntemle tüylerinizi alırsanız alın, daha hassas olan iç dudakla kimyasalların temasta olmadığından emin olun.

Ağzınıza koymayacağınız hiçbir şeyi vajinanızın içine koymayın. Vajinanız vücudunuzdaki en temiz yerlerden biridir. (Ağzınızdan çok daha temizdir.) Bu yüzden salatalığı cinsel tatmin için kullanmadan önce iyice yıkayın.

Vajinanıza dokunan ellerin temiz ve iyi manikürlü olduğundan emin olun. Uzun ve pürüzlü tırnaklar vajinanızın içinde küçük bıçaklar gibi olur. Tamamen pamuklu külotlar giyinin. Sentetik kumaşlar nemi tutar ve cildin nefes almasını engeller. Bu da enfeksiyon riskini artırır.

Yatakta külot giyinmeyin. Aslında mümkünse eve geldiğiniz gibi külotunuzu ve külotlu çorabınızı çıkarın.

İyi, dengeli ve sağlıklı beslenin. Glikoz alımını sınırlayın. Yüksek şekerli beslenme düzeni vajinal enfeksiyon riskini artırabilir.

Cinsel Alışkanlıklar

^ Vajinanız için sadece su bazlı kayganlaştırıcılar kullanın. Kayganlaştırıcılar seks esnasında kuru va-jinayı travma ve tahrişten korur. Ancak yağ bazlı olanlar lateks kondomun ya da gebelikten koruyucu maddenin zayıflamasına veya yırtılmasına sebep olabilir. Yağ kolay kolay üzerinizden çıkmayabilir ve enfeksiyona sebep olabilir.

Rektumunuzdan vajinanıza; penisi, parmağı ya da başka bir şeyi yıkmadan sokmayın.

Cinsel yollarla enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için kondom kullanın.

Sorun Çözümü

Dış ve iç dudağınız bazen birbirini tutabilen yağ (yağ salgılayan) bezleri içermektedir. Labianızı aynayla incelerken, birbirini tutan bez belirgin bir biçimde sivilce gibi görünür. Cildinizdeki doğal bakteriyle enfeksiyon olmuşsa, küçük, yumuşak apse oluşabilir. Bu cerahat keselerini sıkmayın. Bunun yerine bu alanı günde birkaç kez çok ılık ıslak bezle silin ki yok olsunlar.

İç dudaklarınız dış dudağın biraz dışına çıkmışlarsa ara sıra hafiften kuruyabilir ve tahriş olabilirler. Hergün dışarı pırtlayan labianın alanına ince bir katman Crisco (bitkisel yağ) sürün. Bu harika yağlı bir nemlendiricidir ama vajinanın içine sokulmamalı ya da kondomla kullanılmamalıdır. (Yağ kondomun zayıflamasına ya da yırtılmasına sebep olabilir.) Vulvanızda geçmeyen kaşıntı varsa, doktorunuza görünün. Kaşıntı genellikle enfeksiyondan ya da cilt hastalığından kaynaklanır ama çok daha ciddi bir şeyin de işareti olabilir.

 

İlan ID: 7646052155d344fa

  

Sorun bildir

İsteğiniz işlenirken, lütfen bekleyin....

Bir Cevap Bırakın