CİNSEL SAGLIK 2

CİNSEL SAGLIK 2

Model Detayları

  • Kayıt Tarih: 17 Nisan 2013 1:59:19
  • Bitiş Tarihi: Bu ilanin süresi doldu

Model Açıklaması

CİNSEL SAGLIK  2

 

Bazen ortada hiçbir sağlık sorunu ya da herhangi fiziksel bir durum olmadan da cinsel sorunlarınız olabilir. Seks hem zihinsel hem de fiziksel olarak karmaşıktır. Kadınlar için seksin duygusal ve zihinsel yanı fiziksel yanından daha ağır basar. Cinsel ateşinizi söndürebilecek psikolojik ve duygusal meselelerin bazılarını ele alalım.

Psikolojik Meseleler

Depresyon

Depresyondayken cinsel hazzı düşünmesi bile zor olabilir. Aslında, cinsel arzunun kaybı depresyonun ilk işaretlerinden biri olabilir. Depresyona giren kadınların yarısından fazlası arzularında, cinsel heyecanlarında ya da orgazmlarındaki düşüşten şikayetçidir. Depresyonun diğer işaretlerinin arasında uyku güçlüğü, kötümser bakış açısı, konsantrasyon zorluğu, hayattan zevk alamama ve özgüven azlığı vardır.

Depresyon kadınlar arasında yaygındır. Depresyonday-sanız yardım alın. Depresyon da şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi bir hastalıktır. Genellikle depresyon tedavi edildiğinde cinsel haz ve arzu geri gelir.

Depresyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların kendileri cinsel sorunlara yol açabilir. İyi ki bir önceki bölümde anlattığım gibi seçenekleriniz vardır.

Beden İmgesi52

Bedeninizle ilgili hisleriniz doğrudan cinselliğinizi etkiler. Olumsuz bir beden imgesi ya da cinsel olarak çekici olmadığınız hissi seksten utanmanıza neden olabilir, gevşeme ve gidişatın tadını çıkarma yeteneğinizi köreltebilir. Kendinizi güvensiz, dağınık ve kaygılı hissediyorsanız, seks mekanik ve tatminsiz olabilir.

Seks esnasında nasıl göründüğünüze kafanızı takıyorsanız, en az çekici bulduğunuz yerleri partnerinize göstermeyeceğiniz pozisyonları seçin. Partnerinizin ellerini “şişman baldırlarınızdan” ya da “sarkık göğüslerinizden” uzaklaştırmaya odaklanırsınız. Üzerinize bir şeyler örtmekte ve ışıkları söndürmekte ısrarcı olabilirsiniz. Romantik mum ışığını bile yasaklayabilirsiniz.

Bedeninizi olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmek cinsel tatmininizi geliştirmenin bir parçasıdır. Böylelikle çekici, şehvetli ve cinsel deneyime hazır olmak için özsaygı ve özgüven kazanırsınız. Her gün kendinizi bir kadın olarak ne kadar beğendiğinizi ve sevdiğinizi kendinize gösterin. Her güne bir olumlamayla başlayın; kendinizin ne kadar iyi ve harika olduğunu belirttiğiniz basit bir cümle kurun. Unutmayın; her yaşta seksi ve her kiloda çekici olabilirsiniz. Her şey kendinizi nasıl hissettiğinizle ilgilidir.

Stres

Hepimizin hayatında stres var. Kadın olarak, etrafımızdaki herkesin rahatını ve bakımını sağlama sorumluluğunu alırız. Kendimizi birçok rolde dengelemek durumunda his-

52 Kendi bedeniyle ilgili algı ve değerlendirmeleri içeren imge. (ç.n.)

İlan ID: 37758a6eee3becd7

  

Sorun bildir

İsteğiniz işlenirken, lütfen bekleyin....

Bir Cevap Bırakın